Ochrona drzewka i owocu przed chorobami i szkodnikami

Na śliwki każdej odmiany czyha wiele zagrożeń, z którymi należy skutecznie walczyć, aby zbiory były obfite.

Monilioza, czyli brunatna zgnilizna drzew pestkowych, wymaga zwalczania wiosną na podatnych odmianach oraz drzewkach, które miały w poprzednich sezonach jej objawy. Może występować na kwiatach i pędach lub owocach. Zainfekowane owoce zaczynają gnić już w okresie dojrzewania! Aby temu zapobiec, trzy tygodni po kwitnieniu należy przeprowadzić opryskiwanie zabezpieczające. Na rynku dostępnych jest kilkanaście preparatów wyspecjalizowanych w zwalczaniu moniliozy. W większości przypadków do skutecznego działania wymagają one temperatury wynoszącej 12°C.

Torbiel może się pojawić, jeśli drzew nie opryskano w okresie nabrzmiewania pąków. Zabieg zwalczający tą chorobę wykonuje się na początku białego pąka za pomocą specjalistycznych preparatów sadowniczych.

W fazie zielonego pąka wszystkie odmiany powinny przejść zabiegi przeciwko przędziorkom, pordzewiaczom i mszycom. Szczególnie groźne są te ostatnie, ponieważ odpowiadają za przenoszenie się szarki. Dlatego należy przyglądać się co kilka-kilkanaście dni pędom i ulistnieniu, a natychmiast po zauważeniu kolonii mszyc wykonać zabieg ochronny za pomocą specjalistycznego preparatu.

Szarka uznawana jest za najgroźniejszą chorobę śliw. Wywołuje ją wirus „plum pox”. Pojawianie się szarki oznajmiają żółte, nieregularne plamy i smugi na liściach i ospowate, nieestetyczne plamy na owocach. Niestety, śliwy porażonej szarką nie można uratować – należy ją usunąć wraz z korzeniami, dlatego tak ważne jest śledzenie pojawiania się mszyc.